دیواره ها و سقف

پوشش گلخانه

مهمترین خصوصیت پوشش گلخانه توانایی عبور نور آن است. پوشش گلخانه باید بتواند حداکثر مقدار نور موجود را به گیاه برساند. بنابراین، درصد عبور نور از پوشش گلخانه عامل مهمی در انتخاب آن است. عبور نور به صورت مقدار نوری که از سطح عبور می کند تعریف می شود. هیچ ماده ای نمی تواند صد درصد نور را عبور دهد. وقتی نور به سطحی برخورد می کند، قسمتی از آن منعکس می شود، قسمتی از آن جذب و بقیه از آن عبور می کند. این مقادیر بسته به نوع پوشش متفاوت است. مثلاً وقتی نور به یک سطح سیاه برخورد می کند، مقدار کمی از نور منعکس می شود، مقدار زیادی جذب و مقدار بسیار کم، یا هیچ از آن عبور می کند. بیشترین میزان عبور نور توسط شیشه شفاف حاصل می شود. بعلاوه مقدار بسیار کمی از نور جذب و منعکس می شود. درصد عبور نور در طول موج های مختلف بسته به نوع پوشش متفاوت است.

طیف عبور (درصد)​
نوع پوشش ماوراء بنفش مرئی (نورفعال فتوسنتزی) مادون قرمز
شیشه صاف تمیز (12/3 میلی متر) - 89.3 -
پلی اتیلن دولایه (15/0 میلی متر) 47.9 77.8 79.6
آکریلیک دولایه (8 میلی متر) 47.7 84.5 73.9
پلی کربنات دولایه (8 میلی متر) 18.1 79.3 76.3
پلی‌ کربنات‌ دارای‌ پوشش‌ نگهدارنده UV 10 86.9 85
فیبر شیشه 19.6 90.5 86.6
polyethylene

پلاستیک Polyethylene sheet

به طور کلی در اکثر نقاط دنیا پوشش های مورد استفاده جهت ساخت گلخانه نایلون هایی هستند که از مواد پلیمری (Low Density Polyethylen) LDPE ساخته می شوند.
انواع پلاستیک عبارتند از:

 1. پلاستیک نرم (ترموپلاست)
 2. پلاستیک سخت (دوروپلاست)

f0c34888de3a9874b20b22d63793a7e5

پلی اتیلن معمولی

ویژگی ها:

 1. میزان عبور نور از آن 90-88 درصد است که در مقایسه با شیشه، کمتر است.
 2. نور ماورای بنفش را از خود عبور می دهد. این اشعه در فصل تابستان باعث از بین رفتن پلاستیک و یک بار مصرف شدن آن می شود.
  همچنین باعث شکنندگی و تیرگی و در نهایت پارگی پلاستیک می شود. ماده جاذب اشعه ماورای بنفش باعث افزایش عمر پلاستیک می گردد.
 3. در برابر اشعه مادون قرمز مانع ضعیفی است. به کار بردن مواد نگهدارنده اشعه مادون قرمز( FR) یا (IR ) در ساخت پلی اتیلن باعث نگهداری حدود نصف گرمای تابشی می شود. در شب های صاف و سرد این نوع پلاستیک ها باعث نگهداری 25 درصد گرمای تابشی می شوند و در شب های ابری این رقم به 15درصد می رسد.
 4. پلی اتیلن نسبت به شیشه دارای ضریب انتقال حرارت بیشتری است و به همین دلیل باعث افزایش هزینه های انرژی در زمان بهره برداری می گردد .
 5. هزینه اولیه آن کمتر از شیشه و قابل استفاده در اسکلت های موقت و دائمی است.
 6. در مقایسه با شیشه (60-40 سال) عمر کوتاهی دارد. عمر ورقه نازک پلی اتیلن با بالاترین کیفیت، مقاوم به نور ماورای بنفش و ضخامت 0.15 میلی متر، حدود چهار سال است.
 7. رطوبت داخل گلخانه با پوشش پلاستیک زیاد و میزان اکسیژن و دی اکسید کربن آن کمتر از گلخانه شیشه ای است.
برخورد هوای گرم و مرطوب داخل گلخانه با پلی اتیلن سرد باعث تبدیل بخار آب روی سطح پلی اتیلن به قطرات آب می شود (میعان). چون سطح دافع آب است. قطرات آب به هم چسبیده و قطرات بزرگتر تشکیل می دهد و روی گیاهان می چکد که باعث افزایش بیماری های قارچی می شود. با افزایش رطوبت خاک در اثر چکه کردن میزان اکسیژن خاک کم می شود. قرار گرفتن قطرات آب روی پلاستیک باعث کاهش عبور نور از پلاستیک می شود. با روش های زیر می توان از تشکیل قطرات جلوگیری نمود:
 • هوادهی و تنظیم گرما
 • اسپری سقف داخلی گلخانه با مواد پاک کننده باعث دفع سریع تر آب می شود و قطرات ریزتر و سریع تر جاری می شوند.
 • استفاده از پوشش پلاستیکی دو لایه

Polycarbonate

پلی کربنات (Polygal, Lexan, Cyroflex, Dynaglas)

 1. حفظ گرمای آن دو برابر بیشتر از پلی اتیلن شیت است.
 2. 90 درصد نور را عبور می دهد.
 3. تحمل فشار آن 200 برابر شیشه است.
 4. مقاومت گرمایی و الکتریکی آن بالا است .
 5. در برابر اسیدهای معدنی و آلی رقیق، عوامل اکساینده و کاهنده، نمک های اسیدی و خنثی، روغن ها، چربی ها،‌ الکل ها و هیدروکربن های الیفاتیک و حلقوی شوینده مقاوم است.
 6. دارای مقاومت ضربه ای عالی در محدوده دمایی 40 تا 120 درجه سانتی گراد می باشد.
 7. وزن آن یک ششم شیشه است.
 8. چک کردن آب در اثر تراکم رطوبت آن کم است.
 9. قابل بریدن، اره کردن، سوراخ کردن و میخ کاری است.
 10. دارای ماده نگهدارنده اشعه ماورای بنفش و دوام آن زیاد است (برخی انواع حداقل 10 سال دوام دارد).
 11. مقاومت به آتش آن بسیار بالاتر از پلی اتیلن شیت (پلاستیک) است.
 12. انواع دولایه آن عایق خوبی است و در مقایسه با شیشه تک لایه باعث 50 درصد کاهش اتلاف گرما می شود.
ورق های پلی کربنات در رنگ های شفاف یا مات یا ورق ساده یا چند جداره تولید می شوند. در این بین از ورقه های شفاف چند جداره، تک جداره رولی و تک جداره کرکره ای به عنوان پوشش گلخانه استفاده می شود. ورق های چند جداره در ضخامت های زیر تولید می شوند:
 • ضخامت 6-4 میلی متر دوجداره
 • ضخامت 10-8 میلی متر دو جداره
 • ضخامت 16 میلی متر سه جداره
ورقهای پلی کربنات دو جداره و همچنین نوع ضخیم کرکره ای آن در حال حاضر برای پوشش گلخانه رواج زیادی دارد، نوع دو جداره آن که برای پوشش دیواره مناسب است قیمتی تقریبا معادل شیشه دارد اما نوع کرکره ای آن که برای پوشش سقف گلخانه بسیار مناسب است از شیشه گران تر است، با وجود اینکه پلی کربنات قابلیت انتقال حرارت کمتری نسبت به شیشه دارد و هزینه های انرژی مصرفی را کاهش می دهد اما قابلیت انتقال نور کمتری نسبت به شیشه دارد. همچنین به دلیل نفوذ پذیر بودن فضای خالی بین دو جداره آن پس از مدتی شروع به کدر شدن می نماید و از قابلیت انتقال نور آن باز هم کاسته می شود، البته اگر ورق های پلی کربنات به درستی نصب و آب بندی نگردد و رطوبت به فضای خالی بین آن راه پیدا کند باعث ایجاد فضای مناسبی برای تشکیل انواع آفت نیز می گردد. همچنین عمر مفید ورق های پلی کربنات از شیشه کمتر است، بدیهی است با در نظر گرفتن جمیع جهات و مخصوصا هزینه های اولیه و ثانویه پوشش پلی کربنات برای گلخانه های تجاری که سوددهی اهمیت اول طرح را دارد پوشش مناسب تری از شیشه می باشد، در برخی از گلخانه های تجاری جهت صرفه جویی در هزینه های اولیه برای پوشش دیوارها از پلی کربنات و برای پوشش سقف از پلاستیک استفاده می گردد. اما در گلخانه های تحقیقاتی آموزشی که کیفیت اجرا، آب بندی بهتر، عمر طولانی تر و بهره برداری راحت تر دارای اهمیت بیشتری است، لااقل برای پوشش سقف شیشه گزینه بهتری نسبت به پلی کربنات های دو جداره محسوب می گردد.

شرکت مهندسی سریرپی قابلیت محاسبه ، طراحی و اجرای هر سه تیپ گلخانه با استفاده از هر نوع پوشش مورد نظر کارفرمایان محترم را دارد.
اسکرول به بالا