طراحی مهندسی

سازه و فونداسیون

اکثر گلخانه های اجرا شده در سطح کشور از جمله گلخانه های خارجی بر اساس یک پیش فرض، طراحی و قطعات آن ساخته می شود به گونه ای که این تیپ گلخانه ها در همه اقلیم ها و کشورهای مختلف در یک تیپ و با یک مشخصات اجرا می گردند، اما گلخانه های اجرا شده توسط شرکت سریرپی پس از بررسی شرایط جوی و گزارشات هواشناسی پنجاه سال گذشته هر اقلیم و بر مبنای حداکثر مقدار بارش برف و حداکثر سرعت باد همان اقلیم و با در نظر گرفتن بارهای مرده و زنده دیگر وارده به سازه گلخانه محاسبه و ساخته می شود. به گونه ای که سایز، ضخامت، جنس و ابعاد هر گلخانه منحصرا برای اقلیم و ابعاد زمینی که گلخانه قرار است در آن اجرا گردد محاسبه، طراحی و ساخته می شود. همچنین لازم به ذکر است کلیه قطعات این گلخانه پیچ و مهره ای و پرتابل بوده و با توجه به طراحی اتصالات مفصلی، کارفرما می تواند در آینده نسبت به جمع آوری هر قسمت یا کل سازه و مونتاژ مجدد سازه بدون هیچ گونه تخریب و یا هزینه های دیگری اقدام نماید.

طراحی به کمک کامپیوتر

استاندارد ها و نحوه طراحی و محاسبات

پس از مشخص شدن محل اجرا، انتخاب تیپ گلخانه از میان یکی از انواع سیرکولار (Circular)، گاتیک (Gothic) و شیروانی (A Frame) و تعیین پوشش، اندازه دهانه و ارتفاع گلخانه کلیه محاسبات و طراحی ها در نرم افزار طراحی سازه SAP2000 انجام می گردد. پس از انجام کلیه بارگذاری ها بر اساس استاندارد و مقررات ملی ساختمان و سازمان نظام مهندسی و همچنین اطمینان از صحت محاسبات بر اساس مدل سازی انجام شده، طراحی نهایی سازه در نرم افزارهای نقشه کشی مانند AutoCad انجام شده و پس از تایید نهایی توسط واحد فنی شرکت جهت ساخت قطعات به کارگاه ساخت ابلاغ می گردد.

ابعاد و اندازه های اجزای مختلف سازه

کلیه ابعاد و اندازه های اجزای مختلف سازه مانند اندازه دهانه، فواصل ستونها، ارتفاع ستونها، ارتفاع تا بالای تاج و ... بر اساس نظر و درخواست کارفرما یا بر مبنای نوع بهره برداری از طرح مشخص می گردد. این شرکت توانایی محاسبه، طراحی، ساخت و اجرای کلیه تیپ های مختلف سازه با ابعاد و اندازه های استاندارد را دارد.

ستونها

ستون های اصلی بر اساس محاسبه عموما از قوطی سایزهای 70×70 , 80×80 یا 100×100 می باشد که پس از عملیات کارگاهی مورد نیاز گالوانیزه گرم خواهند شد. برای ستون های فرعی گلخانه عموما از لوله فولادی گالوانیزه شده به قطر اسمی "2 و یا پروفیل قوطی 80*80 استفاده می گردد.

قاب

قاب بر اساس محاسبه انجام شده می تواند به صورت سیرکولار، گاتیک و یا به صورت شیروانی اجرا شود، بسته به نوع طراحی و محاسبه، قاب می تواند به صورت یک تکه، دو تکه و سه تکه از پروفیل لوله و یا قوطی (برای تیپ شیروانی) استفاده شود، در صورتی که قاب یک تکه نباشد در تیپ های کمان دار، اتصال هر قطعه به روش غلاف پیچ و مهره ای (غیر جوشی) و در تیپ شیروانی نیز قطعات قاب به وسیله اتصال مخصوص به صورت پیچ و مهره ای صورت می پذیرد.

کراپ ساپورت اصلی قاب ها (وتر)

به جز قاب های سر و ته گلخانه و همچنین قاب های تیپ شیروانی تقریبا محاسبه و ساخت وترهای قاب های میانی به صورت تک المان لزومی نداشته و هزینه های مضاعفی را به پروژه تحمیل می نماید. لذا جهت جلوگیری از افزایش وزن سازه و همچنین استهلاک بارهای وارده بر سازه در اتصالات مفصلی، وترهای گلخانه های غیر شیروانی از دو الی چهار المان با طول های محاسبه شده از لوله و با اتصالات مفصلی پیچ و مهره ای ساخته می شود، در گلخانه تیپ شیروانی وترها از پروفیل قوطی و به صورت تک المان با اتصال پیچ و مهره ای ساخته می شود.

خرپاهای اصلی داخل قاب ها

خرپاهای اصلی قاب های میانی شامل هفت تا نه المان مختلف به طول های محاسبه شده و از لوله گالوانیزه برای هر سه تیپ گلخانه می باشد، طول المان های خرپا بسته به نوع اقلیم و بر اساس محاسبات برای هر تیپ ساخته می شود.

بادبندهای داخلی

جهت خنثی سازی قسمتی از نیروهای وارده بر سازه، در برخی از دهانه های جانبی گلخانه عموما ایجاد انواع بادبند با شکل های مورب، ضربدری ، افقی و عمودی با طول محاسبه شده و از لوله فولادی گالوانیزه اجتناب ناپذیر است.

بادبندهای داخلی

به منظور خنثی کردن نیروهای جانبی در زمان ترکیب بارهای وارده (اعمال حداکثر بارهای مختلف بصورت همزمان) محاسبه و اجرای حایل های کناری در بسیاری از اقلیم های کشور حیاتی می باشد. با توجه به موضوع استفاده بهینه از زمین اجرای گلخانه این ستون های حایل کناری با دقت فراوان و برای اقلیم مورد نظر، غالبا در یک جهت گلخانه با فاصله یک متر از ستون های کناری و از پروفیل قوطی گالوانیزه محاسبه می گردد. لازم به ذکر است هرکدام از این حایل های بیرونی دارای فونداسیون مستقل و شبیه فونداسیون ستون های گلخانه و اتصال مفصلی غلاف زاویه دار می باشد.

ناودان

ناودان های گلخانه از ورق گالوانیزه با ضخامت 1.5 یا 2 میلیمتر و در تیپ های مختلف چهار وجهی و هشت وجهی ساخته می شوند و با توجه به ماهیت جانبی ناودان که به عنوان شاه تیر های سازه عمل می نماید به وسیله کرپی های مخصوص (U Bolt) به کمان ها متصل می گردد. در هر دو تیپ ناودان، ناودان های میانی و ناودان های کناری دارای اشکال متفاوت هستند.

فلنچ های سرستون میانی و کناری

فلنچ های سر ستون میانی و کناری سازه های غیر شیروانی بر اساس محاسبات دقیق مهندسی طراحی گردیده است و جهت کارایی بهتر به صورت دو تکه ساخته می شود، با توجه به محاسبات انجام شده و مقدار نیروهای وارده به بست های سر ستون، جنس و آلیاژ مورد استفاده در ساخت این فلنچ ها نیز بسیار مهم می باشد. پس از محاسبات دقیق و آزمایش های متالوژی این فلنچ ها از ورق های فولادی خاص به ضخامت 3 میلیمتر (مورد استفاده در صنعت خودرو) ساخته شده و پس از آن به وسیله آبکاری گرم گالوانیزه می گردد. توضیح این که ساخت این فلنچ ها منحصرا توسط کارگاه ساخت این شرکت انجام می پذیرد و با بست های سر ستون موجود در بازار که از ورق گالوانیزه معمولی ساخته می شوند تفاوت ماهوی دارد. برای ساخت اتصال ستون به قاب در سازه های شیروانی از ورق فولادی متصل به سازه با ضخامت 6 الی 8 میلیمتر پانچ شده استفاده می گردد.

کلمپها و سایر اتصالات

کلیه کلمپ ها ، بست های قورباغه ای ، بست های عمودی و . . . توسط کارگاه این شرکت در سایزهای مورد نیاز و از ورق های فولادی با ضخامت ها ، اشکال تقویت شده و قالب های خاص ساخته می شوند و پس از ساخت با آبکاری گرم گالوانیزه می گردند . پیچ و مهره های اصلی مورد استفاده نیز از فولاد گالوانیزه شده می باشند.

قاب های ابتدا و انتهایی

قاب های ابتدا و انتهای گلخانه های غیر شیروانی جهت ایجاد استحکام و ایستایی در کل سازه از المان هایی متفاوت از قاب های میانی، شامل وتر یک تکه، ستون های فرعی، خرپاهای عمودی، کلاف پایینی و خرپاهای افقی تشکیل گردیده است، همچنین جهت تقویت کل سازه و انتقال نیروهای وارده به سازه در قاب های ابتدا و انتها، المان هایی با عنوان هوک های مورب و افقی این قاب ها را به قاب های میانی (ردیف های دوم و سوم میانی) با طول ها و سایزهای محاسبه شده و دقیق متصل می نماید.

رک و پینیون

برای پنجره های سقفی گلخانه از انواع رک و پینیون های تولید کارگاه های داخلی و یا نمونه های وارداتی ( انواع چینی ، ترکیه ای) و با طول رک 80 الی 140 سانتیمتر و با فرم صاف یا کمانی استفاده می گردد.

موتور گیربکس پنجره های سقفی

برای باز و بسته کردن پنجره های سقفی گلخانه می توان از گیربکس های دستی و یا موتورگیربکس برقی استفاده نمود. در نوع برقی مکانیزم باز و بسته شدن پنجره، جهت جلوگیری از تخریب سازه در صورت گیر کردن احتمالی پنجره ها استفاده از موتور گیربکس های تسمه ای به همراه استفاده از قطعه کنترل بار در داخل تابلو برق مربوطه توصیه می گردد.

پنجره های تهویه هوای سقفی و کناری

پنجره های سقفی با بازشو یک طرفه به طول گلخانه و طول بازوی 1.2 الی 1.6 متر و بازشو 0.8 الی 1.2 متر در نظر گرفته می شود. در گلخانه های تیپ شیروانی به دلیل اضافه شدن قطعات دیگری به سازه جهت ایجاد پنجره سقفی، هزینه ایجاد پنجره در سقف گلخانه نسبت به تیپ های دیگر افزایش می یابد. دریچه های کناری به صورت رول آپ با مکانیزم دستی و یا برقی و با عرض های مختلف بر اساس نیاز و نوع بهره برداری در نظر گرفته می شود.

روش گالوانیزه کردن قطعات

کلیه قطعات فولادی سازه های ساخت شرکت سریرپی پس از ساخت و انجام عملیات کارگاهی (سوراخکاری، برش کاری، پانچ، قالب زدن، پرس و...) به کارگاه گالوانیزه ارسال می گردد و به روش گرم کاری، گالوانیزه می گردد.
اسکرول به بالا